- HRAVÁ PRAHA-

VLASTIVĚDNÉ PROHLÍDKY PRAHY PRO DĚTI A NEJEN PRO NĚ

 
 

VLASTIVĚDNÉ VYCHÁZKY PRO ŠKOLNÍ SKUPINY

Těšit se můžete na osvědčené trasy i zbrusu nová témata v souladu s učebními osnovami!

 

TERMÍNY PRO ŠKOLNÍ VÝLETY A EXKURZE SI MŮŽETE REZERVOVAT ZDE!

 

SEZÓNNÍ NABÍDKA ŠKOLNÍCH VYCHÁZEK NA JAŘE 2024

Letos slavíme dvojité výročí hudebního génia a skutečné ikony české národní hudby Bedřicha Smetany. Využijte jedinečnou možnost vycházky pro děti všeho věku k seznámení s jeho nevšedním životním osudem. Že život skladatele vážné hudby nebyl žádná nuda, se přesvědčí na zastaveních jako jsou Klementinum, bývalá hudební škola na Staroměstském náměstí, Národní divadlo, ostrov Žofín a dalších.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dům U Dvou slunců zná asi každý, ale víte, kde stávaly kasárny, v nichž Nerudovi bydlívali a kde vojáci nosívali malého Jeníka v dřevěné štoudvi po dvoře? A když vyrostl, kdepak se scházel se svou milou Aničkou Holinovou? Kam chodil čerpat náměty pro svoje povídky? Ukážeme si, ve kterém hostinci vysedávali rozhádaní pánové Ryšánek a Schlegel, kde si pan Vorel nakouřil pěnovku nebo kde tak vášnivě tančila dívka, které právě zemřela matka, z povídky U Tří lilií.

Život Jana Nerudy byl všechno, jen ne nudný... a kde jinde by se měli žáci o jeho nevšedním životě dozvědět víc než v uličkách Malé Strany

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Pro ty, kdo se s metropolí teprve seznamují nebo chtějí během jednoho dne vidět to nejdůležitější, je připravena půldenní prohlídka historického centra Prahy s návštěvou Pražského hradu, Pražského jezulátka, procházkou po Karlově mostě a procesím apoštolů ve Staroměstské radnici na závěr...VHODNÉ ZEJMÉNA PRO MIMOPRAŽSKÉ - AUTOBUS VYLOŽÍ ŽÁKY NA POHOŘELCI A NALOŽÍ NA DVOŘÁKOVĚ NÁBŘEŽÍ U ČECHOVA MOSTU

AKTUÁLNĚ

!! Z DŮVODU NEPŘÍZNIVÉ PŘEDPOVĚDI POČASÍ JE VYCHÁZKA PŘESUNUTA NA NEDĚLI 23. ČERVNA!!

POSLEDNÍ PŘÍLEŽITOST PŘED LETNÍMI PRÁZDNINAMI PROJÍT SI SPOLEČNĚ MALOSTRANSKÉ ZAHRADY!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Před 309 lety 15. května 1715 v 16 hodin se konaly první Svatojánské lodní slavnosti u příležitosti zahájení procesu blahořečení Jana Nepomuckého

Socha světce je tou nejvyhledávanější na mostě a její podstavec se jen blyští od doteků rukou procházejících turistů, kteří ve víře, že jim to přinese štěstí, hladí reliéfy popisující legendu o sv. Janu Nepomuckém. Kdyby tušili, jak to všechno ve skutečnosti bylo…

Předlohou světce se stal generální vikář (zástupce arcibiskupa pro správní záležitosti) Johánek z Pomuku, který se připletl do mocenského boje mezi králem Václavem IV. a pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Ten svévolně a proti výslovné králově vůli potvrdil ve funkci nového opata kláštera v Kladrubech, čímž Václava nesmírně popudil. Měl už totiž vyhlédnutého „svého“ kandidáta. Vleklý spor obou stran měl být završen vzájemným setkáním v johanitském klášteře na Malé Straně dne 20. března 1393. K žádnému vyjednávání ale nedošlo. Jan z Jenštejna stál hned u dveří, a tak se mu podařilo uniknout královským biřicům. Jan z Pomuku tolik štěstí neměl. S několika dalšími duchovními byl odveden do vězení ve Staré rychtě (na rohu ulic Rytířská a Na Můstku) a za osobní přítomnosti krále krutě mučen. Zatímco se ostatní dokázali vyhnout následnému utopení tím, že podepsali závazek mlčení, pro smrtelně zraněného Johánka z Pomuku už bylo pozdě. Král proto přikázal tělo nebožtíka svázat do kozelce a večer pod rouškou tmy vhodit z Karlova mostu do Vltavy.

Johánek z Pomuku, jehož vina byla docela světská, však začal žít svým druhým „posmrtným“ životem. V 17. století se začala šířit legenda o tom, že šlo o zpovědníka královny Žofie, který byl svržen do Vltavy proto, že nechtěl králi vyzradit tajemství, které mu svěřila při zpovědi. A když Janovo tělo po necelém měsíci vyplavalo z vody, zářilo prý nad ním pět hvězd.

A tak se z generálního vikáře stal mučedník a jeden z našich nejpopulárnějších světců. Jeho tělo bylo slavnostně převezeno do chrámu sv. Víta a již pár dní po pohřbu mělo konat zázraky. Ke svatořečení Jana Nepomuckého došlo až v roce 1729, ale stavět sochy a zasvěcovat kostely se mu začaly dávno předtím. Kult nového světce byl na světě!

Místo svržení Jana Nepomuckého (Johánka z Pomuku) připomíná bronzový dvojramenný křížek vsazený do zábradlí. Oproti soše je posunutý o kousek blíže Starému Městu. A právě zde je to jediné pravé místo, kde se plní sny... ovšem, aby se staly skutečností, musíte rituál provést správně.

Stoupněte si čelem k zábradlí tak, aby se každý prst levé ruky dotýkal jedné hvězdičky na bronzovém křížku. Pravou rukou pohlaďte ležícího Nepomuka na reliéfu na mřížce a pravou nohou se postavte na malý mosazný geodetický bod umístěný v dlažbě mostu. V tuto chvíli je proudící energie nejsilnější a šance na vyplnění přání největší. Že je nutné uchovat své přání v tajnosti, snad není třeba připomínat...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chcete si užít Pražský hrad bez náporu turistů? Prohlédnout si katedrálu v zapadajícím slunci a Zlatou uličku v záři luceren? V období od dubna do září nabízíme večerní procházku areálem Pražského hradu v době trvání od 60 do 120 minut - záleží na velikosti skupiny a věku účastníků. Vhodné jako zpestření školních výletů, letních táborů, firemních akcí či dovolené v Praze.

ZAČÍNÁME VŽDY U SOCHY TGM NA HRADČANSKÉM NÁMĚSTÍ V ČASE OD 18 DO 19 HODIN (DLE VAŠICH PREFERENCÍ)
MINIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ: 5 PLATÍCÍCH OSOB

REZERVACE VYCHÁZKY TELEFONICKY ČI E-MAILEM

 

 

HLEDÁTE DÁREK PRO SVÉ OBCHODNÍ PARTNERY ČI PRACOVNÍKY?

 

Dárkové poukazy v prodeji! Máte-li zájem obdarovat své blízké poukázkou na některou z pražských vycházek, neváhejte nás kontaktovat. Uplatnit ji můžete jak na klasickou komentovanou vycházku Prahou pro veřejnost v rámci Toulavých sobot a nedělí, tak na individuální procházky "na míru."